Karın Germe

Karın Germe

Özellikle çok doğum yapmış kadınlarda ve doğumlar sırasında aşırı kilo almış olanlarda hem deri, hem kaslarla ilgili kalıcı hasarlar oluşur. Karın bölgesindeki kasların doğumlar sırasında uzaması ve yanlara doğru genişlemesi, kas boyunun uzaması ve genişlemesiyle karın doğum sonrası dönemde toparlanamayabilir. İç organların önünde duran kastaki zayıflama, karın ön yüzünde fıtık gibi şiş bir görüntü oluşturabilir. Kilolar verilse dahi o bölgede biriken yağlar, kas gevşemesi sonucu görüntüde bozulmaya yol açar.

Deformitenin büyüklüğüne bağlı olarak mini ya da tam karın germe teknikleri kullanılabilir. Mini karın germede göbek deliğini yeniden oluşturmadan derinin alt bölümünden kısmi bir çıkarım yapılır ve kaslar onarılarak o alan düzeltilir. Sezaryen izinden iki üç santim daha uzun küçük bir izle tüm bu işlemleri gerçekleştirmek mümkündür. Bazı hastalardaki sarkma çok daha geniş bir bölgeyi kapsayabilir. Bu durumda göbeğe kadar sarkan tüm deri alınıp karnı tamamen düzeltmek gerekir. Karın kasları içeriden onarılarak karın ön yüzü daha da sağlamlaştırılır, göbek deliği yeniden şekillendirilir. Her ikisinde de üç haftalık korse kullanım süresi gerekir. Karın kasıyla ilgili sporlara ancak bir ay sonra başlanabilir.

Tam şekillenme iki ay sonunda kendini gösterir. Genel anestezi altında yapılır. Bir veya iki gece hastanede kalmayı gerektirir. İyileşme problemi olan ya da genel sistemik hastalıkları olanlarda sistemik problem giderilmeden yapılmaması gereken bir operasyondur. Bu nedenle kontrolsüz diyabet hastaları, hipertansiyon veya kalp hastaları bu işlem için riskli gruptur. Bu hasta grubunda seçim dikkatle yapılmalıdır.

 
 
 
Kullanım Şartları Gizlilik Site Haritası
©Copyright 2014 | TheClinic.com Seyfi AKBAY